ІНСТИТУТ РОЗВИТКУКРИМСЬКОТАТАРСЬКОЇ МОВИ

Illustration

Громадська спілка, створена групою однодумціві мовних активістів з метою збереження, популяризації і розвитку кримськотатарської мови

Illustration

ІНСТИТУТ РОЗВИТКУКРИМСЬКОТАТАРСЬКОЇ МОВИ

Громадська спілка, створена групою однодумців і мовних активістівз метою збереження, популяризації і розвитку кримськотатарської мови 

QIRIMTATAR TİLİNİÑ İNKİŞAFI İNSTİTUTI

ПРО ІНСТИТУТ РОЗВИТКУ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОЇ МОВИ

 Основною метою діяльності громадської спілки "Інститут розвитку кримськотатарської мови" є визначення та реалізація практичних завдань з дослідження, збереження, популяризації та розвитку кримськотатарської мови як суспільного, структурного, історичного, ареального та національно-культурного явища. 
Забезпечення розвитку кримськотатарської мови необхідно для зміцнення національної ідентичності, збереження національної культури, традицій, звичаїв, історичної пам’яті кримськотатарського народу та її подальшого функціонування. Окрім цього, забезпечення розвитку мови одного з корінних народів України є невід'ємною умовою етнокультурної цілісності сучасної української нації та мовного багатства України.

ОСНОВНІ НАПРЯМКИ ДІЯЛЬНОСТІ

  • Дослідження кримськотатарської мови та забезпечення її функціонування

    ● розроблення пропозицій зі встановлення стандартів кримськотатарської мови, зокрема з правопису, термінології та транслітерації кримськотатарської мови; зокрема, формування робочих груп для затвердження фінальної редакції правопису кримськотатарської мови;● організація збору і обробки інформації кримськотатарською мовою;● залучення науковців, письменників та широкого кругу носіїв кримськотатарської мови до проєктів з дослідження і поширення кримськотатарської мови;● організація роботи з перекладу іншомовних матеріалів і творів на кримськотатарську мову, та матеріалів і творів кримськотатарською мовою на українську, англійську мови; ● організація розроблення методичних матеріалів для вивчення та вдосконалення кримськотатарської мови: підручників, відеоуроків, словників, розмовників кримськотатарської мови тощо.

  • Сприяння популяризації кримськотатарської мови

    ● сприяння інституціоналізації розвитку та підвищення престижу кримськотатарської мови;● сприяння створенню розвивального мовного середовища для осіб, які належать до кримськотатарського етносу, з метою вільного вивчення та володіння кримськотатарської мовою, та створення комунікаційного майданчику для мовознавців, письменників, викладачів та всіх, хто хоче вивчити кримськотатарську мову, спілкуватись нею, читати літературу тощо;● створення умов для задоволення національно-культурних, освітніх, інформаційних і мовних потреб кримських татар, які проживають за межами України, а також її поширення за межами України;● сприяння організації та проведенню публічних заходів, спрямованих на популяризацію кримськотатарської мови серед різних вікових груп;● організація співпраці з українськими і міжнародними організаціями в питаннях розвитку кримськотатарської мови.

  • Створення ресурсної бази для збереження, вивчення і розвитку кримськотатарської мови

    ● онлайн: електронна освітня платформа, електронна бібліотека, електронний архів, електронна енциклопедія, видавництво і розміщення електронних книг, аудіо та відеоматеріалу;● офлайн: організація опублікування літератури кримськотатарською мовою та перекладів творів кримськотатарських авторів українською, англійською мовами тощо, а також періодичних видань; організація розроблення і опублікування матеріалів для вивчення кримськотатарської мови - підручників, словників тощо.

ФІЛОСОФІЯ НАШОГО ВІЗУАЛЬНОГО СТИЛЮ

Візуальний стиль є мовою, яка говорить без слів. Тому для нас було важливо, щоб наш візуальний стиль мав глибоке і автентичне підгрунтя, що підкреслює кримськотатарську національну ідентичність і уособлює у собі процес розвитку кримськотатарської мови: від часів початку її формування - через історію народу - у майбутнє. Ми хочемо познайомити вас з цією філософією, закодованою у нашому візуальному стилі.

  • Читати

    Формою логотипу нашої спілки обрано прямокутник, що символізує універсальну форму засобу передачі інформації - з давніх часів і донині. Натхненням для цього послугувала важлива в історії тюркських мов пам’ятка - стела Куль-Тегіна (Kul Tigin steles) прямокутної форми, на якій розміщено давньотюркські рунічні написи, які були знайдені на річці Орхон у сучасній Монголії. Ці письмена, що йменуються Орхонськими, вважаються найпершим писемним джерелом давньотюркської мови, яка є пращуром сучасної кримськотатарської мови. Прямокутна форма була традиційною для носіїв письмової інформації у всі часи, і сьогодні вона постає у цій ролі не тільки у вигляді сторінок письмового паперу і друкованої літератури, але й як форма екрану електронних гаджетів, що є основними засобами перегляду інформації.
    Окрім цього, в ісламській культурі, до якої приєднались кримські татари, прямокутну форму мають архітектурні елементи храмів та навчальних закладів, такі як вхідні портали в мечеті, міхраби і мінбари, які прикрашені цитатами з Корану і несуть інформаційну функцію - вказують на напрямок молитви і місце, з якого читають проповіді.
    Подібний архітектурний елемент - вхідний портал мечеті Хана Узбека у місті Старий Крим, що була побудована у XIII столітті, став натхненням також для фірмового стилю нашої спілки - геометричний візерунок, що є елементом оформлення наших ресурсів, є проєкцією мукарна орнаментованого склепіння напівкуполу своду вхідного порталу в мечеть.
    Символічним для нас стало також те, щі біля мечеті Хана Узбека була розташована Інджі Хатун медресе - найстаріша тюркомовна релігійно-освітня установа Криму і України, функціонування якої зробило великий внесок у розповсюдження релігійних і наукових знань не тільки в Криму, але й за його межами.

КОМАНДА

Illustration

Мустафа Амєтов | Голова громадської спілки

Закінчив університет “Мармара” у Стамбулі за фахом «журналістика». Працював кореспондентом, редактором та ведучим першого кримськотатарського радіо “Meydan” та телеканалу “ATR”.
Останні кілька років займається популяризацією кримськотатарської мови. Пише публіцистичні статті та художні твори, що виходять друком у кримськотатарських газетах та журналах.

Illustration

Ельвіна Сеітбуллаєва | Операційна директорка

Закінчила університет ім. В. І. Вернадського за спеціальністями “Кримськотатарська мова та література” та "Міжнародні відносини". Працювала кореспонденткою в кримськотатарській редакції ДТРК “Крим”, на Першому кримськотатарському телеканалі “ATR” та українських центральних телеканалах “Інтер”, “Україна” та “Ми-Україна”. У 2018-му році була локальною продюсеркою фільму “Віддалений гавкіт собак”, який увійшов до шортлиста на “Оскар”. Займається популяризацією кримськотатарської мови, залучена до створення онлайн-курсу відеоуроків кримськотатарської мови та літератури.

Illustration

Севіля Караєва | Проєктна менеджерка

Має вищу освіту за фахом “Архітектура і містобудування”, але з початком повномасштабного вторгнення розпочала роботу з громадськими організаціями як менеджерка проєктів.
Працювала координатором з питань виїзду громадян України з тимчасово окупованих територій та гуманітарної підтримки внутрішньо переміщених осіб у команді Координаційного центру з гуманітарних питань Меджлісу кримськотатарського народу.

КОМАНДА

Illustration

Мустафа Аметов | Голова громадської спілки

Закінчив університет “Мармара” у Стамбулі за фахом «журналістика».Працював кореспондентом, редактором та ведучим першого кримськотатарського радіо “Meydan” та телеканалу “ATR”.  Останні кілька років займається популяризацією кримськотатарської мови. Пише публіцистичні статті та художні твори, що виходять друком у кримськотатарських газетах та журналах.

Ельвіна Сеітбуллаєва | Операційна директорка

Закінчила університет ім. В. І. Вернадського за спеціальністями “Кримськотатарська мова та література” та "Міжнародні відносини".Працювала кореспонденткою в кримськотатарській редакції ДТРК “Крим”, на Першому кримськотатарському телеканалі “ATR” та українських центральних телеканалах “Інтер”, “Україна” та “Ми-Україна”. У 2018-му році була локальною продюсеркою фільму “Віддалений гавкіт собак”, який увійшов до шортлиста на “Оскар”Займається популяризацією кримськотатарської мови, залучена до створення онлайн-курсу відеоуроків кримськотатарської мови та літератури.

Illustration
Illustration

Севіля Караєва | Менеджерка проєктів

Має вищу освіту за фахом “Архітектура і містобудування”, але з початком повномасштабного вторгнення розпочала роботу з громадськими організаціями як менеджерка проєктів. Працювала координатором з питань виїзду громадян України з тимчасово окупованих територій та гуманітарної підтримки внутрішньо переміщених осіб у команді Координаційного центру з гуманітарних питань Меджлісу кримськотатарського народу. 

ЗАСНОВНИКИ І ПАРТНЕРИ

Ми вдячні за підтримку нашим засновникам і партнерам і готові до співпраці з громадськими організаціями і діячами, зацікавленими у розвитку кримськотатарської мови

Illustration

Благодійна організаціяБФ "ASTEM FOUNDATION"

Illustration

Благодійна організація "Фонд національного добробуту Криму"

Illustration

Громадянська організація "Бірлік центр"

Illustration

Меджліс кримськотатарського народу

Illustration

Міністерство реінтеграції тимчасово окупованих територій України

Illustration

Громадська спілка "Освіторія"

ЗВ'ЯЗОК І СОЦМЕРЕЖІ

Illustration

QIRIMTATAR TİLİNİÑ İNKİŞAFI İNSTİTUTI

ІНСТИТУТ РОЗВИТКУ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОЇ МОВИ

Illustration

QIRIMTATAR TİLİNİÑ İNKİŞAFI İNSTİTUTI

ІНСТИТУТ РОЗВИТКУ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОЇ МОВИ